لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

مدرسه ولیعهد دوره ی پهلوی

با گذشت سال‌ها از زمان فعال بودن مدرسه ولیعهد و فضایی برای آموزش خانواده پهلوی، این مرکز آموزشی شکل قدیمی خود را به عنوان مکانی تاریخی حفظ کرده است. سازمان میراث فرهنگی که متولی اصلی مجموعه نیاوران و مشتقات آن از جمله مدرسه ولیعهد است، به خوبی توانسته این بنای باقی‌مانده از دوره پهلوی را برای بازدید علاقه‌مندان میراث فرهنگی و همچنین نسل جدید پاسداری کند.

با گذشت سال‌ها از زمان فعال بودن مدرسه ولیعهد و فضایی برای آموزش خانواده پهلوی، این مرکز آموزشی شکل قدیمی خود را به عنوان مکانی تاریخی حفظ کرده است. سازمان میراث فرهنگی که متولی اصلی مجموعه نیاوران و مشتقات آن از جمله مدرسه ولیعهد است، به خوبی توانسته این بنای باقی‌مانده از دوره پهلوی را برای بازدید علاقه‌مندان میراث فرهنگی و همچنین نسل جدید پاسداری کند.

آنچه در این میان دستخوش تغییر شده عنوان مدرسه ولیعهد است که از سال ۱۳۶۸ به مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی تغییر پیدا کرده است. این مرکز آموزشی سال‌ها است که به موسسه‌ای برای علاقه‌مندان میراث فرهنگی و کسانی که ارزش بناها و اشیای تاریخی را می‌دانند تبدیل شده تا با تحصیل در رشته‌هایی چون باستان شناسی، مردم شناسی، راهنمای موزه‌ها و بناهای تاریخی، موزه‌داری، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی و حفاظت و مرمت آثار و اشیای تاریخی، هنرهای سنتی، صنایع دستی و تکنولوژی معماری فعالیت خود را برای حفظ میراث فرهنگی برجای مانده از قرن‌ها آغاز کنند.
 

مدرسه ولیعهد

اگر سری به مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی بزنید در نگاه اول با بخش‌های مختلف مدرسه ولیعهد آشنا خواهید شد که تداعی‌کننده نحوه آموزش و اهمیت تحصیل و کسب علم از دیرباز در میان ایرانیان است. تخته‌سیاه‌ها، کمد‌های لباس و کیف آخرین ولیعهد و خاندان پهلوی، وسایل بازی که در بخش بیرونی مدرسه قرار دارد، سالن آمفی‌تئاتر، صندلی‌ها و حتی آپاراتی که در زمان پهلوی استفاده می‌شده همچنان قابل بازدید است. در مدرسه ولیعهد اتاقی به کنترل اساتید و مدرسان اختصاص داشته که با دوربین به صورت آنلاین چک می‌شده است، این وسایل که همه از ابزارهای صوتی و تصویری بسیار قوی و با کیفیت آن دوره بوده، نیز همچنان در مدرسه ولیعهد باقی مانده و به یکی از جاذبه‌های تاریخی این بنای تاریخی تبدیل شده است.


اگرچه این بنای تاریخی تا به امروز شکل قدیمی و کاربری اصلی خود را حفظ کرده است، اما این امر بدین معنا نیست که این بنای تاریخی نیاز به رسیدگی ندارد. مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی که در اختیار سازمان میراث فرهنگی است نه تنها توانسته با گذشت سالهای از خروج خانواده پهلوی از کشور به فعالیت خود به عنوان مرکز آموزشی ادامه دهد بلکه با حفظ ارزشهای تاریخی آن، که حتی در اتاق مدیریت مرکز نیز مشهود است، علاقه‌مندان به میراث فرهنگی را نیز به خود جلب کند.

به گفته مدیر مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، همه کلاس‌ها و بخش‌های مدرسه به همان شکل قدیمی باقی مانده به طوری‌که با گشتی در کلاسها، فضای عکاسی، کارگاه‌های سفال و لعاب، چوب، فلز، بافت و چاپ، لابراتوار زبان، آزمایشگاه‌های شیمی، مرمت فلز، مرمت نقاشی، مرمت کاغذ، رنگرزی پارچه، سایت کامپیوتری که مساحتی حدود ۲۵۰ متر مربع دارد و همچنین کتابخانه با مساحت تقریبی ۴۰۰ متر مربع می‌توان به حال و هوای مدرسه ولیعهد در دوره قدیم رسید.


لازم به یادآوری است، مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی که در سال 1368 تاسیس شده ، به عنوان یکی از واحدهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بطور مستمر نسبت به آموزش، پژوهش و تربیت نیروی انسانی کارآمد در زمینه های مربوط به حوزه فعالیت سازمان فعالیت داشته است. مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی دارای سه بخش شامل فضاهای آموزشی، اداری و ورزشی است و تاکنون کارشناسان حرفه‌ای را در راستای حفظ میراث فرهنگی تربیت کرده است.

 

دیدگاه‌ها و نظرات