لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

در همایش روز جهانی شهرسازی استان مازندران مطرح شد

تقدم شهرنشینی بر شهرسازی

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه‌ و شهرسازی با تاکید بر این نکته که اگر جرات انتشار و اطلاع‌رسانی از تخلفات را نداشته باشیم از وظیفه خود دور شده‌ایم، گفت: قانون برای جلوگیری از تجاوز به عرصه‌های ملی و حریم حدی برای کسی قایل نیست.

پیروز حناچی در همایش روز جهانی شهرسازی اظهار کرد: در رویکرد جدی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم حتی به حوزه علمیه، روحانیت و افراد ذی‌نفوذ اجازه تعرض به منابع ملی و حریم را نمی‌دهد.

وی اصلی‌ترین وظیفه در دبیرخانه شورای عالی شهرسازی را مدیریت خردمندانه فضای سبز عنوان کرد و افزود: وزارت راه و شهرسازی به شدت برای حل مشکلات تجاوز به حریم و تغییر کاربری‌های غیرقانونی وارد عمل شده است.

حناچی با بیان اینکه منافع جمعی را باید به منافع شخصی ارجحیت بدهیم، خاطر نشان کرد: تاریخچه شورای عالی شهرسازی در قانونی که در سال ۵۱-۵۲ تاسیس شده است، وظایفی را ترسیم کرده که عمدتاً کیفی است و توجه به معماری بومی و مزیت‌های منطقه‌ای دارد.

وی عنوان: اکنون نگاه نقادانه به شهرهای کشور نشان می‌دهد که همه مناطق شهری و روستایی بدون توجه به قابلیت‌های بومی و محلی، شبیه هم شده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اکنون فارغ از بالا رفتن تراکم ساخت و استفاده حداکثری از زمین در ساخت و ساز که عارضه جدی شهرهای کشور است، شهرنشینی مقدم بر شهرسازی شده است.

حناچی تصریح کرد: تقدم شهرنشینی بر شهرسازی در واقع بی‌توجهی به طرح‌های تفصیلی وزارت راه و شهرسازی است.

وی بر لزوم رعایت و صیانت از حریم شهرها تاکید و عنوان کرد: جلوگیری از تجاوز و رعایت حریم باید به خواست عمومی تبدیل شود و فقط در حد پیگیری ادارات قابل حل نیست، همه باید مشارکت کنند.

معاون شهر سازی و معماری وزیر راه و شهر سازی خاطر نشان کرد: باید فضایی را درست کنیم تا مانع سوء‌استفاده در مدیریت شهری، اقتصاد زمین و بی‌توجهی به معماری شهری شود.

دیدگاه‌ها و نظرات