لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

احمد مسجد جامعی در مراسم بزرگداشت سیدمحمد بهشتی:

نقش بهشتی در روزآمدکردن سنت فرهنگی ایران

آقای بهشتی به نوعی می توان گفت اهل این سرزمین است راجع به اهل بودن تامل کنید، راز و رمز زندگی در سرزمینی که پر از تهدیدها و فرصت هاست را بشناسید. اهل سرزمین بودن و اهلیت معنای پیچیده است، مهندس بهشتی این را در زمانی که در میراث فرهگی بودند در بخش میراث مادی و معنوی لمس کردند.

به همت کانون معماران و شهرسازان جوان و کانون معماران معاصر و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، نخستین نشست از سلسله نشست های روایت های معمارانه ، شامگاه دوشنبه چهارم مردادماه در تالار قلم مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر در مراسم بزرگداشت سیدمحمد بهشتی گفت: در شاخه های مختلف راجع به آقای بهشتی  صحبت کردند،آقای بهشتی به نوعی می توان گفت اهل این سرزمین است راجع به اهل بودن تامل کنید، راز و رمز زندگی در سرزمینی که پر از تهدیدها و فرصت هاست را بشناسید. اهل سرزمین بودن و اهلیت معنای پیچیده است، مهندس بهشتی این را در زمانی که در میراث فرهگی بودند در بخش میراث مادی و  معنوی لمس کردند.

وی خاطر نشان کرد: نکته دیگر آن مهربانی که در ذات فرهنگ ایرانی است که در فرهنگ های دیگر نیست، مهربانی مبنای شکل گیری رفتار مدنی است و آن چیزی است که فرهنگ ما را از دیگر فرهنگ ها متمایز می کند، آنچه به عنوان یک تهدید است که تمدن هایی که ریشه در یونان و سامی دارند از آن فاصله گرفته اند  این مهربانی در ادبیات، شعر و معماری ما تجلی پیدا کرده است، معماری ما همراه با طبیعت است و با آب و درخت نسبت دارد ما در یک گفت و گوی متقابل می خواهیم به ظرفیت های یکدیگر بپردازیم و این نگاهی است که آقای بهشتی دارد.

احمد مسجدجامعی همچنین گفت: نظریه پردازی در حوزه فرهنگی در هر دوره شرایط متفاوتی دارد. ما در این شرایط نظریه ای به روز می خواهیم که نگاهی به گذشته داشته باشد و نیازهای انسان ایرانی امروز را برآورده کند. کار معماری در ابتدا اندیشه است، حرکت های بزرگ منهای اندیشه می شود، آقای بهشتی در روزآمدن کردن سنت فرهنگی ایران نقش داشته است، باید به این مهم در همه ساحت های فرهنگ توجه شود. بزرگ بود و از اهالی امروز و با تمام افق های باز نسبت داشت و لحن آب و زمین را خوب می فهمید.

گفتنی است مراسم بزرگداشت سیدمحمد بهشتی با حضور دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، دکتر سیدرضا صالحی امیری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ دکتر مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری؛ مهندس مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران؛ محمدکاظم موسوی بجنوردی، رئیس دایره المعارف بزرگ اسلامی؛ دکتر پیروز حناچی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران؛ دکتر حامد مظاهریان، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی؛ سیدحسین مرعشی، رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ محمدعطریانفر؛ معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ دکتر مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران و بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی کشور؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر طه هاشمی، معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کشور؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات؛ دکتر حسین آبادی، رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی؛ دکتر محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور؛ مجید مجیدی، کارگردان سینما؛ رضا کیانیان، هنرمندسینما و تلویزیون؛ مرتضی کاظمی، معاون اسبق امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ شعبان شهیدی مودب، معاون اسبق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دکتر نجفقلی حبیبی، رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبایی؛ دکتر میرجلال الدین کزازی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی؛ سیداحمد محیط طباطبایی، مشاور عالی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ مهندس ایرج کلانتری طالقانی، عضو شورای دبیران جامعه مهندسان معمار ایران و جمعی از چهره های برجسته فرهنگی و سیاسی شامگاه دوشنبه 4 مرداد در کتابخانه ملی برگزار شد.

دیدگاه‌ها و نظرات