لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

تکمیل شاهکار ناتمام آنتونیو گودی

مسئولان شهری بارسلون قصد دارند تا شاهکار ناتمام معمار شهیر اسپانیایی را بر اساس طرح‌های او تکمیل کنند. ساگرادا فامیلیا به معنای خانوادهٔ مقدس، کلیسایی در بارسلون اسپانیا و اثر معمار شهیر اسپانیایی آنتونیو گودی علاوه بر جنبه مذهبی، از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

ساگرادا فامیلیا به معنای خانوادهٔ مقدس، کلیسایی در بارسلون اسپانیا و اثر معمار شهیر اسپانیایی آنتونیو گودی علاوه بر جنبه مذهبی، از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

در حالی که ۱۳۴ سال از آغاز ساخت کلیسای «ساگرادا فامیلیا» شاهکار آنتونیو گودی معمار سورئالیست اسپانیایی می‌گذرد، مسئولین شهری بارسلون تصمیم به تکمیل و توسعه این بنا گرفته‌اند. پروژه تکمیل بنا بر اساس آنچه موردنظر این طراح نامدار قرن بیستم بود و خود در زمان حیاتش موفق به اتمام آن نشد صورت می‌گیرد.

این مکان از مشهور‌ترین دیدنی‌های شهر بارسلون و بی‌شک بزرگ‌ترین اثر آنتونیو گائودی معمار معروف اسپانیای است. ساخت نمای مصائب (Passion Façade) در سال ۱۹۵۲ میلادی تحت نظارت سه تن از هم‌دوره‌ای‌های گائودی آغاز شد. نمای تولد مسیح (Nativity Façade) با چهار برج سر به فلک کشیده‌اش چشم‌گیر‌ترین قست بناست، بیشتر سطح آن با مجسمه‌های بسیاری که تولد و زندگی مسیح را به تصویر می‌کشند پوشیده شده است، و یکی از شناخته‌شده‌ترین مناظر بارسلونا در سراسر جهان به شمار می‌آید.

ارتفاع برج‌های ساگرادا فامیلیا ۱۰۰ متر است و به رغم ساخت ساختمان‌های بلند در این سال‌ها، در افق شهر کاملاً مشخص است. طبق برنامه ساخت و تکمیل این کلیسا تا سال ۲۰۲۶ طول خواهد کشید. این کلیسا به سفارش اتحادیه روحانی پیروان سان خوزه که مالک آن هستند با هدف ترویج بیشتر مذهب کاتولیک آغاز شد و لئوی هشتم بعد‌ها نیمی از هزینه آن را از محل اعتباراتی که از سراسر جهان جمع‌آوری می‌کرد و به واتیکان می‌پرداخت، تقبل کرد. در ورودی کلیسا که «در امید» (Puerta de la Esperanza) نام گرفته در سمت چپ نمای تولد مسیح قرار دارد و با تصاویری از خانواده مقدس تزئین شده است و سنگی از کوه مونت‌سرات در بالای آنجا گرفته است. «در نیکوکاری» (Puerta de la Caridad) در وسط نما قرار گرفته و با تصاویر گیاهان که نمادی از سرود عشق به خالق است و همچنین با صحنه‌هایی از زندگی مریم مقدس و درخت اجدادی مسیح تزئین شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات