لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می کند:

نکوداشت استاد میرعابدین کابلی

استاد میرعابدین کابلی، باستان شناس پیشکسوت ایرانی، در 9 مرداد ماه سال 1322 در شهرستان بابل به دنیا آمد و مقاطع تحصیلی را در دبستان بدر ، دبیرستان های شاهپور، قناد و فردوسی بابل گذراند و مدرک کارشناسی خود را در رشته باستان شناسی از دانشگاه تهران دریافت کرد.

سید احمد محیط طباطبایی مشاور رییس پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: همزمان با این مراسم که ساعت 15 تا 17 یکشنبه "فردا "در موزه دوران اسلامی  برگزار می شود کتاب "جشن نامه میر عابدین کابلی" از انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز رونمایی خواهد شد.

رییس ایکوم افزود: این کتاب حاوی مقالات علمی و ارزشمندی از باستان شناسان کشور با موضوعات مختلف است.

محیط طباطبایی با بیان اینکه برگزاری مراسم نکوداشت باستان شناسان پیشکسوت و بزرگان میراث فرهنگی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از سال گذشته آغاز شده تصریح کرد: در همین راستا سال گذشته مراسم نکوداشت صادق ملک شهمیرزادی توسط پژوهشگاه برگزار شد.

وی تصریح کرد: برگزاری مراسم نکوداشت احسان یغمایی باستان شناس پیشکسوت نیز از برنامه های آتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در این حوزه است.

گفتنی است ، استاد میر عابدین کابلی در 9 مرداد ماه سال 1322 در شهرستان بابل به دنیا آمد و مقاطع تحصیلی را در دبستان بدر ، دبیرستان های شاهپور، قناد و فردوسی بابل گذراند و مدرک کارشناسی خود را در رشته باستان شناسی از دانشگاه تهران دریافت کرد.

کابلی فعالیت خود را در اداره کل باستان شناسی از 16خرداد ماه سال 1350آ غاز کرد و از آن زمان در بسیاری از کاوش های باستان شناسی با مسئولیت مختلف شرکت کرد که می توان از آن جمله از کاوش های هفت تپه، ابوفندووا، بررسی شمال خراسان، شهداد و اولین بررسی مشترک در دره هلیلان به سرپرستی او و "پدر مورتنسن "نام برد.

کابلی پس از انقلاب اسلامی ایران، سرپرستی تیم های کاوش محوطه شهداد در استان کرمان، شوش در استان خوزستان و قمرود در استان قم را بر عهده داشته است.

این باستان شناس پیشکسوت می گوید: بزرگترین مربی من در کاوش خاک است "یعنی تجربه، تجربه و تجربه است که می آموزد و همین خاک و تجربه بود که در شوش بعد از 100 سال کاوش فرانسوی ها، دروازه دوره هخامنشی را به من نشان داد.
 

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سرآغاز سخن کتاب "جشن نامه میر عابدین کابلی" می نویسد: "بزرگداشت و تقدیر از عالمان و بزرگان فرهنگ، نشانه پویایی، کمال طلبی جامعه و نشان دهنده ارج قائل شدن جامعه علمی و فرهنگی برای خدمات والای فرهنگی است، چنان که از حق شناسی و درک سرمایه های انسانی خبر می دهد.
با این دیدگاه، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مفتخر است به پاس خدمات ارزشمند استاد میر عابدین کابلی در حوزه باستان شناسی که فردی تأثیر گذار از نظر علمی و اخلاقی است تقدیر به عمل آورده و از خداوند متعال درخواست توفیق روز افزون برای ایشان داشته باشد."

شرکت در مراسم نکوداشت میرعابدین کابلی پیشکسوت باستان شناسی که  با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران و کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) برگزار می شود؛ برای علاقمندان به میراث فرهنگی آزاد است.

دیدگاه‌ها و نظرات