لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

ساماندهی فضای زیر پل کالج تهران

پل کالج واقع در تقاطع خیابان انقلاب اسلامی و حافظ تهران در کارگاهی آموزشی با عنوان Under Bridge توسط کانون معماران معاصر و با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

پل کالج واقع در تقاطع خیابان انقلاب اسلامی و حافظ تهران در کارگاهی آموزشی با عنوان Under Bridge توسط کانون معماران معاصر و با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

علی شیخ الاسلامی، مدیر اجرایی آموزش کانون معماران معاصر با بیان مطلب فوق افزود: این کارگاه آموزشی سه روزه با سرپرستی منوچهر سیدمرتضوی معمار ایرانی مقیم آلمان و با حضور جمعی از دانشجویان معماری دانشگاه های کشور برگزار خواهد شد.

شیخ الاسلامی افزود: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی شناخت فضاهای بی­ دفاع شهری و کاربری بخشیدن به آنها با بیانی معمارانه است.

وی افزود: کلان شهرها، امروزه دارای چندین لایه شهری استثنایی هستند. افزایش این لایه ­ها با افزایش انواع وسایل حمل و نقل و زیرساخت آنها در کلان شهر رابطه مستقیم دارد.

شیخ الاسلامی در ادامه گفت: در حقیقت کلان شهرها در لایه زیرزمین و لایه کلاسیک شهری و به صورت افقی گسسته شده اند و جزیره هایی را در کنار هم پدید آورده اند. از طرف دیگر بین این قشرهای شهری، فضاهای منحصر به فردی پدیدار شده است؛ فضاهایی که به خاطر نبود کاربردی مشخص، بدون استفاده و یا به صورت فضاهایی برای ساکنان مدرن شهری و یا جریان های فرهنگی جایگزین در جامعه و یا قشر ضعیف کشف و مورد استفاده قرار می گیرند.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه یکی از این فضاها، فضای زیر پل­ ها است، گفت: زیر پل ها در دید اول بدون کیفیت، ادراک می شوند ولی در دید معماری و شهری این فضاها می توانند از کیفیت بالایی برای شهروندان برخوردار باشند و با کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرند. متاسفانه در بسیاری از کلان شهرها پاسخ معماری مناسبی برای این فضاها پیدا نشده است.

شیخ الاسلامی گفت: ما در کارگاه Under Bridge به دنبال یافتن بهترین پاسخ معمارانه برای اینگونه فضاها هستیم. شرکت کنندگان در این کارگاه، باید برای زیر پل کالج به عنوان یک نمونه از فضاهای بدون استفاده ولی استثنایی در مرکز شهر تهران، کاربری های مناسب جست و جو کنند و این کاربری ها را به یک معماری ترجمه و ترانسفر کنند.

کارگاه آموزشی مذکور از بیست و ششم فروردین تا بیست و نهم فروردین در محل دفتر پروژه ساماندهی محور انقلاب اسلامی سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می شود و شرکت کنندگان با بازدید و بررسی میدانی پل کالج، راه حل های معمارانه ای برای کاربری بخشیدن به فضای زیر پل ارائه خواهند کرد و در نهایت طرح­ برگزیده با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران اجرا خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات