لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

حجت الله مرادخانی، مشاور صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی مطرح کرد:

نقش خلاقیت در اقتصاد معماری

خلّاقیت در گذشته صرفاً عاملی برای ایجاد زیبایی در فضا و اشیا بود. امّا آن­چه امروز معنی پیدا کرده این است که خلّاقیت دارای ارزش افزوده اقتصادی است. با توجّه به سرمایه­ گذاری­های عمده ­ای که امروزه در دنیا صورت می ­گیرد، به نظر می­رسد که یکی از پارامترهای اصلی توسعه­ پایدار در دنیای امروز همین بحث خلّاقیت است.

حجت اله مرادخانی، مشاور معاونت صنایع دستی و هنرهای سنّتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه مؤلفه­ مهم توسعه­ پایدار در دنیای امروز، تحقیق و توسعه و استفاده از ظرفیت­ های علمی و پروژه­ های پژوهشی است، گفت: یکی از مباحث جدیدی که در دنیای امروز مطرح می­شود و شاید زیربنای اقتصاد در هزاره­ سوّم را شکل بدهد بحث اقتصاد خلّاق و صنایع خلّاق است که مؤلفه­ ای برآمده از ارزش اقتصادی­ است که خلّاقیت در دنیای امروز پیدا کرده است.

مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنّتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: خلّاقیت در گذشته صرفاً عاملی برای ایجاد زیبایی در فضا و اشیا بود. امّا آن­چه امروز معنی پیدا کرده این است که خلّاقیت دارای ارزش افزوده اقتصادی است.

مرادخانی با اشاره به آمار بانک جهانی مبنی بر ارزش گردش مالی ۸۵۰۰ میلیارد دلاری خدمات و محصولات خلاق در دنیا گفت: با توجّه به سرمایه­ گذاری­های عمده ­ای که امروزه در دنیا صورت می ­گیرد، به نظر می­رسد که یکی از پارامترهای اصلی توسعه­ پایدار در دنیای امروز همین بحث خلّاقیت است.

مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنّتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه با اشاره به اینکه هنرهای وابسته به معماری یکی از شاخه­ های اصلی هنرهای سنّتی ایران است؛ گفت: یکی از سرفصل­های مهم در تاریخ هنر ایران آفرینش­ هایی است که در این حوزه توسّط هنرمندان در اعصار مختلف شکل گرفته است. امروز آن­چه ما از آن به عنوان جاذبه ­های گردشگری ایران یاد می­کنیم برآمده از همین ارزش اقتصادی خلّاقیت در هنرهای سنّتی و رشته­ های وابسته به معماری است که در گذشته­ ایران شکل گرفته ­اند و تبدیل به وجه مهمّی در تاریخ هنر ما شده ­اند.

مرادخانی گفت: نباید فراموش کرد که منظر شهری امروزه از نظر یونسکو یکی از مؤلفه­ های بسیار مهم برای توسعه ­فرهنگی است. وی با اشاره به ثبت یزد به عنوان اوّلین شهر خشتی ایران در یونسکو به عنوان یک میراث مشترک بشری، گفت: ۲۱ اثر دیگر هم از ایران ثبت یونسکو بودند که همگی تک­اثر بودند. این نشان می­دهد که خصلت­های زیبایی­ شناسانه که در سنّت­های معماری و شیوه­ های سنّتی ایران وجود داشته برای نمایندگان کشورهای عضو یونسکو جذاب بوده است. که نشان می­دهد امروز  هم در عرصه­ معماری به این پیوند نیاز داریم.

حجت اله مرادخانی در ادامه گفت: ما در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رویکردی مبتنی بر شکل­ دهی به صنایع دستی دانش ­بنیان را پیش گرفته­ ایم؛ ما با اتخاذ این رویکرد تلاش می­کنیم زیبایی­ شناسی، موتیف­ها و جنبه­ های اصیلی که صنایع دستی ایران در ذات خود به صورت نهفته دارد را با فرم و کارکرد جدیدی ارائه کنیم. کارکردی که برآمده از تحقیقات جدید، طرّاحی جدید، سلیقه­ روز و سبک زندگی امروز مردم ایران و دنیا است.

مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنّتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان گفت: من از جامعه معماری و همه­ علاقمندان به موضوع معماری و صنایع دستی دعوت می­کنم در پروژه­ خانه­ ایرانی که با هدف طرّاحی و دیزاین منظر و فضای داخلی خانه ایرانی در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان طراحی و دنبال می­شود، مشارکت کنند و ایده­هایشان را ارائه نمایند.

گفتنی است سمینار متریال: رفتار و فرم با حضور جمع زیادی از اهالی حرفه معماری، فعالان صنعت سنگ و دانشجویان رشته ­های مرتبط با همت کانون معماران معاصر، انجمن سنگ ایران و مؤسسه روشان روز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد و حجت اله مرادخانی مشاور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نمایندگی از سوی بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سمینار شرکت و سخنرانی کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات