لوکوربوزیه: معماری بازی احجام زیر نور است.
از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند.
رشد و تعالی کانون ، مستلزم تدبیر ، تفکر و مشارکت اعضا می باشد.
معماری آفرینش فضا ،متناسب با انسان و نیازهای اوست
معماری پایه و اساس حفظ محیط زیست است.
معماری رد زمان است بر فضا
سراسر ایران کانون اتفاقات بزرگ است ...
با هم بودن " آغاز" ، با هم ماندن " پیشرفت" و با هم کار کردن "موفقیت" است.
نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصت هاست.
تخصص گرایی در تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی رویکردی عاقلانه و پذیرفتنی است.

در سمینار متریال: رفتار و فرم مطرح شد

ضرورت ارتباط مداوم معماران و فعالان صنعت سنگ

هدف اصلی تولید پایدار، کاهش آسیب­ های محیطی و به حدّاقل رساندن مصرف انرژی و در عین حال حفاظت از محیط­ زیست است که استفاده از متریال سنگ به عنوان یک متریال سبز تمام شرایط تولید پایدار را فراهم می کند.

بابک بهرامی، رئیس هیأت­ مدیره­ مرکز اطّلاعات سنگ ایران، با تأکید بر لزوم در کنار هم بودن جامعه­ حرفه­ ای معماری و فعّالان صنعت سنگ گفت: متأسفانه ما در صنعت سنگ به علّت نگاه سنتی که داشتیم و داریم از جریان معماری روز دنیا و نیازهای جامعه معماری فاصله گرفتیم و از این فاصله صدمات زیادی دیده ­ایم. از سوی دیگر همکاران ما در جامعه­ معماری هم با پتانسیل­ های بسیار زیادی که در صنعت سنگ وجود دارد و امکانی که متریال سنگ برای کاربردی کردن ایده ­های معمارانه و کانسپت طرّاحی به آن­ها می­دهد، آشنایی کامل ندارند.

بهرامی با اشاره به چهار شاخصه­ میزان مصرف انرژی، میزان مصرف آب، تولید گازهای گلخانه ­ای و حجم دورریز، از این شاخصه­ ها به عنوان شاخصه­ های استفاده از متریال در صنعت ساختمان نام برد و گفت: در صنعت سنگ میزان مصرف انرژی به نسبت طول عمر متریال بسیار اندک است. از سوی دیگر میزان مصرف آب در صنعت سنگ در مقایسه با سایر صنایع مانند صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع سلولزی، پالایشگاه­ ها و … بسیار کم است.

وی افزود: اگر با شاخصه­ دی­ اکسیدکربن به مسئله تولید گازهای گلخانه­ای نگاه کنیم، میزان تولید گازهای گلخانه­ ای در صنعت سنگ به مراتب از سایر متریال­ ها مانند آجر، بتن، سیمان و حتّی چوب پایین­ تر است و در نهایت چون دورریزهای سنگ در صنایع پایین ­دستی استفاده می­ شود حجم دورریز سنگ در مقایسه با سایر متریال­ ها بسیار اندک است، ضمن این که با استفاده از این روش از حجم تولید آلاینده ­های محیطی کاسته می­ شود.

رئیس هیأت ­مدیره­ مرکز اطلاعات سنگ ایران در ادامه گفت: ما بایستی بدون به مخاطره انداختن منابع نسل ­های آینده، با استفاده بهینه از متریال، نیازهای عصر حاضر را برطرف کنیم و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

بهرامی در پایان گفت: هدف اصلی تولید پایدار، کاهش آسیب­ های محیطی و به حدّاقل رساندن مصرف انرژی و هماهنگی هرچه بیشتر با طبیعت و در عین حال حفاظت از محیط­ زیست است که استفاده از متریال سنگ به عنوان یک متریال سبز با طول عمر بالا، تمام شرایط تولید پایدار را فراهم می­ کند.

وی ابراز امیدواری کرد با تداوم ارتباط بین جامعه­ معماری و صنعت سنگ، علاوه بر استفاده بهینه از منابع طبیعی، زمینه­ ایجاد اشتغال پایدار و تولید با کیفیت و افزایش طول عمر و ماندگاری ساختمان به عنوان یک سرمایه­ ملّی را فراهم کنیم.

گفتنی است سمینار متریال: رفتار و فرم با حضور جمع زیادی از اهالی حرفه معماری، فعالان صنعت سنگ و دانشجویان رشته ­های مرتبط با همت کانون معماران معاصر، انجمن سنگ ایران و مؤسسه روشان روز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

دیدگاه‌ها و نظرات